تفاوت بین ضد عفونی و استریل کردن (2)

استريليزاسيون عملي است مطلق كه موجب از بين بردن همۀ اشکال ميكروبي از جمله مقاوم ترین فرم میکروارگانیسم ها (اندوسپورها) ميشود. محلولهاي ضدعفوني بسته به نوع و مدت، به سه درجۀ قوی (high)، متوسط (intermediate) و ضعیف (low) تقسيم ميشوند. به عنوان نمونه، قرار دادن وسايل در محلول ضدعفونی قوي (مانند گلوتارآلدهيد 2 تا 4/3 درصد به مدت 10 ساعت) به استريليزاسيون نزديك ميشود و در موارد خاصی براي وسايل حساس به حرارت نیز کاربرد دارد. از آنجا که روش مناسبی براي ارزيابي كيفي (مانيتورينگ) محلولهاي ضدعفوني كننده وجود ندارد، استفاده از اين محلولها برای ضدعفونی وسايل توصیه نمیشود. روشهاي مناسبتری براي استريليزاسيون وجود دارند كه مطمئن تر بوده، به زمان كمتري نياز دارند و از مانیتورینگ مناسبی برخوردار هستند. از محلولهاي ضدعفوني کننده میتوان برای ضدعفوني سطوح و اثاثيه استفاده كرد، اما به هيچ وجه نبايد جايگزين استريليزاسيون شود. زیرا حتي نوع قوي آن مانند گلوتاردئيد 2 تا 4/3 درصد اگر وسیله كمتر از 10 ساعت در آن غوطه ور باشد، فقط يك ضدعفوني كننده تلقي ميشود. در ضمن با توجه به سمي بودن اين مواد، وسايل بايد قبل از مصرف شسته شوند.

مکانیزم عملکرد در کاغذهای بسته بندی وی پک (3)

کاغذ های بسته بندی ،کاغذ های پلیمری هستند که در شرایط اتوکلاو (حرارت و رطوبت) روزنه های آن باز می شود و بخار با گاز تحت فشار وارد بسته بندی میگردد.در اتمام پروسه و آغاز سیکل خلاء اتوکلاو با بخار یا گاز از همین روزنه ها خارج گشته و در شرایط انباری کنترل شده به لحاظ دما و رطوبت، روزنه ها بسته می شود. 

این بسته بندی خاصیت ماندگاری و حفظ استریل بودن به مدت طولانی نسبت به پک های پارچه، کاغذ گراف، پارچه پلیمری کرپ و غیره را دارد. همچنین قابلیت دیده شدن درون پک به واسطه لمینت شفاف و جلوگیری از خطاهای اپراتوری و یا خطاهای اتوکلاو نظیر عدم خلاء کامل و وجود بخار اشباع بیش از حد درون پک و جلوگیری از ایجاد رسوب روی لوازم بر اساس عدم کارایی اتوکلاو و  عدم ایجاد پرز بر روی لوازم را نیز دارا میباشد. 

تماس با ما

اصفهان، خیابان بزرگمهر، مجتمع تجاری ساحل

تلفن : 3132736966 (0098)

فکس : 3132736966 (0098)

ایمیل :

با ما در ارتباط باشید

سایت های مرتبط

آمار بازدید

امروزامروز136
دیروزدیروز118
هفتههفته474
ماهماه2160
کل بازدیدکل بازدید430967