نشانگر بیولوِژيک بخار ۶^۱۰ (۲۱۱۲۰-۱۴)

نشانگرهای بیولوژیک به وسیله اغلب صاحب نظران به عنوان پایشگرهای فرآیند استریلیزاسیون شناخته شده و علت این امرآن است که آن ها فرآیند استریل شدن را به طور مستقیم با استفاده ا ز مقاوم ترین میکرو ارگانیسم ها مورد ارزیابی قرار می دهند. نشانگرهای بیولوژیک RRS از یک پوسته پلاستیکی که درون آن یک آمپول شیشه ای حاوی محیط کشت، برای رشد و یک صفحه کاغذی که آغشته به ۱۰۶ عدد اسپورباسیلوس استئاروترموفیلوس برای نشانگر بخار (ATCC 7953) درپوش که اجازه ورود بخار آب را به داخل ویال می دهد تشکیل شده اند . که عملکرد آن منطبق باISO 11138  می باشد.

دستورالعمل استفاده عمومی: 

-  شماره دستگاه استریل کننده و تاریخ انجام فرآیند را بر روی نشانگر ثبت کنید.

- تعداد کافی نشانگر بیولوژیک را در داخل دستگاه در جایی که سخت ترین محل جهت استریلیزاسیون می با شد (معمولا مرکز و گوشه‎‎های نزدیک درب) در محلهایی که تراکم زیاد مواد یا وسایل وجود دارد قرار داده و فرایند استریلیزاسیون انجام می پذیرد .

-   ویال ها را متناسب با حجم اتوکلاو و دستورالعمل ها (حداقل دو عدد و در ظرفیتهای بالاتر ۵ عدد) ولی هرگز کمتر از دو عدد توصیه نمی شود .

-  نشانگر شیمیایی تایپ یک موجود بر روی نشانگر را بررسی کنید. تغییر رنگ آن، نشان‌ دهنده قرارگرفتن نشانگر  بیولوژیک در فرایند استریل است.

-   پس از فرایند استریل، کپسول شیشه های حاوی محیط کشت درون ویال را را شکسته و آن را در دمای oC ۲±۵۶ به مدت ۲۴ ساعت در انکوباتور قرار دهید.

نتیجه:

اگر شرایط استریلیزاسیون به درستی تامین شده باشد، محیط کشت ویالی که در دستگاه استریل کننده قرار گرفته، نباید هیچ نشانهای از رشد اسپور را نشان دهد و ویال به رنگ بنفش باقی بماند. رنگ زرد یا کدری ویالنشان دهنده رشد باکتری در محیط کشت و نقص در فرایند استریل میباشد.

مهم! * در فواصل مناسب ۱۰ ساعته بازبینی را انجام دهید.

 * از یک ویال استریل نشده به عنوان شاهد مثبت استفاده کنید تا ازفراهم شدن شرایط مناسب در انکوباتور، اطمینان حاصل نمایید. تست شاهد باید تغییر رنگی از بنفش به زرد داشته باشد. که نشان دهنده صحت فرایند انکوباسیون است.

شرایط نگهداری:

در مکان تاریک و در دمای محیط بین ۱۰-۳۰ درجه سانتی‌گراد و رطوبت نسبی ۳۰-۸۰ % نگهداری شود.

- در فریزر،  کنار مواد ضد عفونی کننده و دیگر مواد شیمیایی قرار ندهید.

- نشانگرها طول عمر مشخصی دارند که بر روی آنها درج شده است.

هشدار:

- از استفاده مجدد نشانگرهای بیولوژیک خودداری نمایید.

- ویال و آمپول را بلافاصله پس از خروج از اتوکلاو نشکنید و برای فشردن آن نیروی زیادی اعمال نکنید، زیرا این کار می‌تواند سبب بیرون ریختن مایع داخل آنها شود.

امحاء پسماند:

نشانگر بیولوژیک مثبت را می توانید مطابق دستورالعمل امحاء نشانگرهای بیولوژیک (دستگاه امحاء زباله خشک و مرطوب یا اتوکلاو در دمای ۱۲۱ درجه سانتی‌گراد به مدت ۳۰ دقیقه) امحا کنید.

تماس با ما

اصفهان، خیابان بزرگمهر، مجتمع تجاری ساحل

تلفن : 3132736966 (0098)

فکس : 3132736966 (0098)

ایمیل :

با ما در ارتباط باشید

سایت های مرتبط

آمار بازدید

امروزامروز134
دیروزدیروز134
هفتههفته692
ماهماه3586
کل بازدیدکل بازدید421948