نشانگر بیولوژیک اتیلن اکساید (۲۲۱۱۰-۱۴)

نشانگرهای بیولوژیک به وسیله اغلب صاحب نظران به عنوان پایشگرها فرآیند استریلیزاسیون شناخته شده و علت این امرآن است که آن ها فرآیند استریل شدن را به طور مستقیم با استفاده ا ز مقاوم ترین میکروارگانیسم ها مورد ارزیابی قرار می دهند. نشانگرهای بیولوژیک اتیلن اکساید ساخت شرکت روشن رای سپاهان (RRS) از یک پوسته پلاستیکی که درون آن یک کپسول شیشه ای حاوی محیط کشت، برای رشد و یک نوار کاغذی که آغشته به  ۱۰۶عدد اسپورباسیلوس آتروفئوس (ATCC 9372) جهت نشانگراتیلن اکساید ویک درپوش که اجازه ورود گاز اتیلن اکساید را به داخل ویال می دهد تشکیل شده اند . که عملکرد آن منطبق با 11138 ISO می باشد. 

دستورالعمل استفاده عمومی

-  شماره دستگاه استریل کننده و تاریخ انجام فرآیند را بر روی نشانگر ثبت کنید.

-  تعداد کافی نشانگر بیولوژیک را در داخل دستگاه در جایی که سخت ترین محل جهت استریلیزاسیون می با شد(معمولا مرکز و گوشه‎‎های نزدیک درب) در محل هایی که تراکم زیاد مواد یا وسایل وجود دارد قرار داده و فرایند استریلیزاسیون انجام می پذیرد .

-   ویال ها را متناسب با حجم اتوکلاو و دستورالعمل ها (حداقل دو عدد و در ظرفیت های بالاتر ۵ عدد) ولی هرگز کمتر از دو عدد توصیه نمی شود .

-  نشانگرشیمیایی تایپ یک موجود بر روی نشانگر را بررسی کنید. تغییر رنگ آن، نشان دهنده قرار گرفتن نشانگربیولوژیک در فرایند استریل است. 

-   پس از فرایند استریل، کپسول شیشه های حاوی محیط کشت درون ویال را را شکسته و آن را در دمایoC ۲±۳۷ به مدت ۴۸ ساعت در دستگاه انکوباتور قرار دهید.

  نتیجه

اگرپس از مدت ذکر شده رنگ مایع داخل ویال  ( محیط کشت ) نسبت به قبل از فعال کردن تغییرنکرد، نشان دهنده منفی بودن تست وصحت عملکرد استریلیزاسیون  دستگاه می باشد. ولی اگر پس از مدت زمان یاد شده رنگ داخل ویال تغییر کرده (زرد) نشانگر مثبت بودن تست (وجود میکرو ارگانیسم ) است و می توان نتیجه گرفت که فرایند با موفقیت انجام نپذیرفته است.
مهم! * در فواصل مناسب ۱۰ ساعته بازبینی را انجام دهید.

شرایط نگهداری

-در مکان تاریک و در دمای محیط بین ۱۰-۳۰ درجه سانتی‌گراد و رطوبت نسبی ۳۰-۸۰ % نگهداری شود.

-  در فریزر،  کنار مواد ضد عفونی کننده و دیگر مواد شیمیایی قرار ندهید.

-  نشانگرها طول عمر مشخصی دارند که بر روی آنها درج شده است.

هشدار

- از استفاده مجدد نشانگرهای بیولوژیک خودداری نمایید.

- ویال و آمپول را بلافاصله پس از خروج از اتوکلاو نشکنید و برای فشردن آن نیروی زیادی اعمال نکنید، زیرا این کار می‌تواند سبب بیرون ریختن مایع داخل آنها شود.

امحاء پسماند

نشانگر بیولوژیک مثبت را می توانید مطابق دستورالعمل امحاء نشانگرهای بیولوژیک (دستگاه امحاء زباله خشک و مرطوب یا اتوکلاو در دمای ۱۲۱ درجه سانتی‌گراد به مدت ۳۰ دقیقه) امحا کنید.

تماس با ما

اصفهان، خیابان بزرگمهر، مجتمع تجاری ساحل

تلفن : 3132736966 (0098)

فکس : 3132736966 (0098)

ایمیل :

با ما در ارتباط باشید

سایت های مرتبط

آمار بازدید

امروزامروز728
دیروزدیروز827
هفتههفته8431
ماهماه27914
کل بازدیدکل بازدید463942