نشانگر بیولوژیک فرمالدئید (۲۴۱۱۰-۱۴)

نشانگر بیولوِژيک فرمالدئید ۶^۱۰(۲۴۱۱۰-۱۴)

نشانگرهای بیولوژیک به وسیله اغلب صاحب نظران به عنوان پایشگرهای فرآیند استریلیزاسیون شناخته شده و علت این امرآن است که آن ها فرآیند استریل شدن را به طور مستقیم با استفاده ا ز مقاوم ترین میکرو ارگانیسم ها مورد ارزیابی قرار می دهند. نشانگرهای بیولوژیک فرمالدئید(RRS)ساخت شرکت روشن رای سپاهان از یک پوسته پلاستیکی که درون آن یک کپسول شیشه ای حاوی محیط کشت، برای رشد و یک نوار کاغذی که آغشته به ۱۰۶عدد اسپور باسیلوس استئاروترموفیلوس (ATCC 7953) جهت نشانگر فرمالدئید و یک درپوش که اجازه ورود گاز فرمالدئید را به داخل ویال می دهد تشکیل شده اند که عملکرد آن منطبق با ISO 11138 می باشد.

دستورالعمل استفاده عمومی

  • شماره دستگاه استریل کننده و تاریخ انجام فرآیند را بر روی نشانگر ثبت کنید.
  • تعداد کافی نشانگر بیولوژیک را در داخل دستگاه در جایی که سخت ترین محل جهت استریلیزاسیون می با شد (معمولا مرکز و گوشه‎‎های نزدیک درب) در محل هایی که تراکم زیاد مواد یا وسایل وجود دارد قرار داده و فرایند استریلیزاسیون انجام می پذیرد .
  • ویال ها را متناسب با حجم اتوکلاو و قوانین مورد نظر دارد (حداقل دو عدد و در ظرفیتهای بالاتر ۵ عدد) ولی هرگز کمتر از دو عدد توصیه نمی شود .
  • نشانگرشیمیایی تایپ یک موجود بر روی نشانگر را بررسی کنید . تغییر رنگ آن، نشان دهنده قرار گرفتن نشانگر در فرایند استریل است و تغییر رنگ نشانگر باید پس از استریل دیگر به رنگ (نارنجی) نباشد و هر گونه تغییر رنگ در رنگ اولیه قابل قبول می باشد.

دستورالعمل اختصاصی

   مراحل موجود در دستورالعمل استفاده عمومی را انجام دهید.

   پس از فرایند استریل، کپسول شیشه ای حاوی محیط کشت درون ویال را را شکسته و آن را در دمای oC ۲±۵۶ به مدت ۲۴ ساعت در انکوباتور قرار دهید.

نتیجه

اگر شرایط استریلیزاسیون به درستی تامین شده باشد، محیط کشت ویالی که در دستگاه استریل کننده قرار گرفته، نباید هیچ نشانهای از رشد اسپور را نشان دهد و ویال به رنگ بنفش باقی بماند. رنگ زرد یا کدری ویال نشان دهنده رشد باکتری در محیط کشت و نقص در فرایند استریل میباشد.

مهم! * نشانگر های بیولوژیک در حال انکوباسیون را در فواصل مناسب (۱۰ ساعته) بازبینی نمایید.

 * از یک ویال استریل نشده به عنوان شاهد مثبت استفاده کنید تا ازفراهم شدن شرایط مناسب در انکوباتور، اطمینان حاصل نمایید. تست شاهد باید تغییر رنگی از بنفش به زرد داشته باشد. که نشان دهنده صحت فرایند انکوباسیون است.

شرایط نگهداری

در مکان تاریک و در دمای محیط بین۱۰-۳۰ درجه سانتی‌گراد و رطوبت نسبی ۳۰-۸۰ % نگهداری شود.

- در فریزر، کنار مواد ضد عفونی کننده و دیگر مواد شیمیایی قرار ندهید.

- نشانگرها طول عمر مشخصی دارند که بر روی آنها درج شده است.

هشدار

- از استفاده مجدد نشانگرهای بیولوژیک خودداری نمایید.

- ویال و آمپول را بلافاصله پس از خروج نشکنید و برای جابه‌جایی آن نیروی زیادی اعمال نکنید، زیرا این کار می‌تواند سبب بیرون ریختن مایع داخل آنها شود.

امحاء پسماند

نشانگر بیولوژیک مثبت را می توانید مطابق دستورالعمل امحاء نشانگرهای بیولوژیک (دستگاه امحاء زباله خشک و مرطوب یا اتوکلاو در دمای ۱۲۱ درجه سانتی‌گراد به مدت ۳۰ دقیقه) امحا کنید.

تماس با ما

اصفهان، خیابان بزرگمهر، مجتمع تجاری ساحل

تلفن : 3132736966 (0098)

فکس : 3132736966 (0098)

ایمیل :

با ما در ارتباط باشید

سایت های مرتبط

آمار بازدید

امروزامروز24
دیروزدیروز245
هفتههفته396
ماهماه7280
کل بازدیدکل بازدید588637